w Ugandzie

w Ugandzie

Uganda to państwo w środkowej Afryce nad Jeziorem Wiktorii, o pow. 236 tys. km2. Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. 8% powierzchni kraju zajmują parki narodowe, w Ugandzie znajduje się źródło Nilu.

Ludność Ugandy to ok. 40 mln. mieszkańców zajmujących się głównie rolnictwem i hodowlą. 85% ludności to chrześcijanie, z tego 39% stanowią katolicy. Kościół Katolicki jest silny głównie dzięki Odnowie Charyzmatycznej.
Fundacja O.Johna „Father Bash Fundation” zajmuje się 16 tysiącami dzieci. W większości są to sieroty, których rodzice zginęli podczas wojny lub zmarli na AIDS, ale są też dzieci porzucone przez swoje matki, a nawet noworodki znalezione na śmietnikach. Ojciec John zapewnia im utrzymanie, opłaca czesne w szkołach. Bierze pełną opiekę nad sierotami, którym zapewnia zakwaterowanie, jedzenie i ubrania. Opieka ta trwa do tej pory, aż wychowankowie zdobędą pracę po szkole. Sam otworzył kilka szkół i prowadzi je przy pomocy swojej fundacji. Buduje kolejne sierocińce, zawsze dba o to, by w nowobudowanych budynkach była bieżąca woda i elektryczność Dzieci nazywają ojca Father Bash. Przychodzą do niego, by porozmawiać o swoim życiu, o edukacji, planach małżeńskich, a także po to, by zwyczajnie się przytulić.
Fundacja wybudowała również szpital, który będzie służył społeczności w sąsiedztwie. Zmniejszy to odległość, którą ludzie muszą pokonać, by znaleźć pomoc medyczną. Ojciec John okazuje wielką miłość ubogim i zawsze stara się upewnić, że ich dzieci chodzą do szkoły, gdyż rozumie potrzebę edukacji każdej osoby w dzisiejszych czasach.
Obecnie biskup wyznaczył o.Johna, aby był koordynatorem duchowej odnowy całej diecezji Mbarara. O. Bashobora jest znany w całym kraju jako ksiądz o silnej posłudze ewangelizacyjnej, a także jako osoba, która troszczy się o ubogich, sieroty i chorych. Z tego powodu jest zapraszany do wielu narodów afrykańskich, aby głosić Ewangelię.
Informacje na temat pracy o.Johna w Ugandzie można znaleźć również na stronie: www.fatherbashfoundation.com
Film przedstawia działalność Fundacji Ojca Johna w Ugandzie.